fbpx

Higienizacja u dzieci jest zabiegiem często pomijanym przez rodziców oraz postrzeganym jako zabieg zarezerwowanych dla dorosłych. Tymczasem nie stanowi ona zagrożenia dla dziecka a do tego może okazać się jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Czym jest biofilm?

Biofilm to złożona wielokomórkowa struktura bakterii otoczona warstwą substancji organicznych, inaczej po prostu płytka nazębna. Występuje niemal zawsze i u każdego na powierzchniach zębów w wilgotnym środowisku. Płytka bakteryjna powstaje poprzez warstwowy wzrost drobnoustrojów. W jamie ustnej mamy ich aż 700 gatunków. Nabycie mikroflory rozpoczyna się od chwili urodzenia człowieka, a wszystkie powierzchnie ciała, które są eksponowane na wpływ środowiska ulegają skolonizowaniu przez bakterie.

Najczęstszą przyczyną powstawania płytki nazębnej u małych dzieci jest spożywanie słodkich napojów, soków oraz pokarmów w nocy. Wówczas organizm produkuje zbyt mało śliny, aby oczyścić zęby. A pozostałości pokarmowe tworzą korzystne warunki dla gromadzenia bakterii. Inną przyczyną jest brak higieny jamy ustnej, przyjmowanie niektórych leków lub spożywanie lepkich pokarmów.

Jak usuwać płytkę nazębną?

Płytkę nazębną zgodnie z zaleceniami PTS należy usuwać co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) lub po każdym posiłku stosując wybraną szczoteczkę do zębów. Szczoteczka powinna być dobrana do wieku dziecka. Do dyspozycji mamy szeroki wachlarz asortymentu: szczoteczki manualne, szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne. Na rynku są dostępne również preparaty wybarwiające płytkę nazębną, działające motywacyjnie. Kluczowa jest metoda szczotkowania, która zależny od wyboru zestawu do mycia zębów.

Często rodzice borykają się z trudnościami podczas mycia zębów u dzieci, zwłaszcza u tych małych. Kiedy wszelkie metody zawodzą, rozwiązaniem może być wizyta u higienistki stomatologicznej. Jej rolą w gabinecie jest dbanie o higienę jamy ustnej wśród pacjentów oraz edukacja związana z profilaktyką. Dla młodszych dzieci taka wizyta adaptacyjna może stanowić atrakcyjną formę zabawy i jednocześnie edukacji.

Higienistka pokaże jak myć zęby, pomoże w doborze odpowiednich akcesoriów do higieny jamy ustnej. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie profesjonalnej higienizacji, polegające na usunięciu osadów oraz kamienia nazębnego.

Czy higienizacja u dzieci jest bezpieczna?

Profesjonalną higienizację u dzieci przeprowadza się w sytuacji nagromadzenia się bardzo dużej ilości płytki nazębnej, która pod wpływem śliny oraz czasu utwardzona została do kamienia nazębnego. Czasami jedyną formą skutecznego oczyszczenia zębów nawet mlecznych jest wykonanie piaskowania w gabinecie stomatologicznym.

Higienizację u dziecka można przeprowadzać, w przypadku, gdy Maluch współpracuje na fotelu stomatologicznym. U mniejszych dzieci wystarczy zastosować metodę szczoteczki i pasty o odpowiedniej ścieralności, u starszych można wykonać pełną higienizację.

Pamiętajmy, że o zęby mleczne dbamy tak samo jak o stałe. Wyrabiamy w ten sposób dobre nawyki u dzieci na lata. Zgodnie z zasada lepiej zapobiegać niż leczyć, warto regularnie korzystać z wizyt kontrolnych u stomatologa oraz u higienistki.

Biofilm
odbarwianie fuksyną AlfaEstetica
Higienizacja u dzieci AlfaEstetica

Comments are closed.