fbpx

Wczesna ortodoncja a wady zgryzu u dzieci.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korekcją wad zgryzu. Najczęściej pacjentami są starsze dzieci i młodzież, tym czasem dzieci w wieku 5-6 lat są uważane za zbyt małe na wizytę ortodontyczną. Nic bardziej mylnego! Doktor Pamela Werewska, stomatolog w AlfaEstetica przybliżyła nam temat w poniższym artykule.

Aparaty ruchome pomagają nam korygować wady zgryzu już na bardzo wczesnym etapie. Wcześnie wykryta wada zgryzu i szybko wdrożone leczenie, to lepsze rokowanie na wyleczenie i zapobiegnięcie bardzo poważnym problemom w przyszłości.

Wykrycie wady zgryzu u dziecka 5-6 letniego daje nam możliwość monitorowania go. Kiedy osiąga wiek 6 lat, jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie leczenia aparatem czynnościowym/ruchomym. Ogromną zaletą jest okres kształtowania się dorosłego organizmu.

Koncepcja VieSID w leczeniu wad zgryzu.

Bardzo istotne jest trafne znalezienie i określenie przyczyny powstania wady zgryzu. Pracując w koncepcji Vie SID – Vienna School of Interdisciplinary Dentistry patrzymy na każdego pacjenta holistycznie – całościowo jako organizm człowieka. Już na poziomie wnikliwego wywiadu staramy się określić przyczynę problemu. Czasem konieczne jest skierowanie dziecka do fizjoterapeuty, ponieważ na poziomie wady postawy czy wady wzroku może się kształtować problem wady zgryzu. Każde MLD (doboczne przesunięcie żuchwy) ma odpowiedź na 1 i 2 kręgu szyjnym, a w konsekwencji w całym odcinku szyjnym. Wada ta wiąże się często z wiotkością więzadeł dziecka, którą jesteśmy w stanie ocenić w gabinecie. W takim wypadku współpraca dentysty ortodonty z fizjoterapeutą jest konieczna, aby osiągnąć sukces terapeutyczny.

Organizm dziecka w fazie wzrostu jest bardzo plastyczny. Czasem zlikwidowanie przyczyny oraz naprowadzenie organizmu na właściwe tory powoduje, że organizm jest w stanie sobie sam poradzić z dalszym już prawidłowym rozwojem.

Wczesna diagnoza pozwala, szybko pozbyć się złych nawyków.

Niezmiernie ważna jest wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym i ocena zgryzu. Im wcześniejsza diagnoza, tym krótsze i łatwiejsze leczenie. Najczęstsze nawyki to ssanie palca, smoczka, przedłużone karmienie butelką, przygryzanie dolnej lub górnej wargi czy wpychanie języka między przednie zęby. Są one sygnałem, że należy jak najszybciej się ich pozbyć. Mogą one bowiem być jedną z przyczyn powstawania wad zgryzu tj. zgryz otwarty lub retruzja/protruzja siekaczy.

Inne poważne problemy zgryzowe tj. zbyt wąska szczęka, szeroka żuchwa czy gotyckie podniebienie, powodują w konsekwencji skrzywienie przegrody nosa i ustny tor oddychania. Dlatego tak ważne jest holistyczne podejście i współpraca ze specjalistami różnych dziedzin, w tym przypadku z laryngologiem.

Dzieci adaptują się do aparatów bardzo szybko i bezproblemowo. W AlfaEstetica każde dziecko może samo zaprojektować swój aparat nadając mu odpowiedni kolor i dobierając wzór np. z postaciami ulubionej bajki. Dzięki temu chętniej je noszą.

Podsumowując konsultacja z lekarzem ortodontą powinna odbyć się jak najwcześniej. Dzięki temu rodzic otrzyma informację o problemie, przyczynie oraz ewentualnych konsekwencjach w dorosłym życiu

Comments are closed.