Przeglądy stomatologiczne w AlfaEstetica

Przeglądy stomatologiczne w AlfaEstetica. Jak ważny jest pierwszy kontakt dziecka w gabinecie stomatologicznym nie ma nikt wątpliwości. Doskonale wiemy, że to właśnie złe wspomnienia sprawiają, że boimy się usiąść na fotelu stomatologicznym a proste zabiegi spędzają nam sen z powiek.

Najlepszym momentem na pierwszy kontakt dziecka z gabinetem stomatologicznym to wiek przedszkolny. Mali pacjenci już są wystarczająco duzi, a ich uzębienie mlecze pełne. Na wizycie adaptacyjnej lekarz dentysta wraz z higienistką stomatologiczną zapoznają dziecko ze sprzętem, fotelem oraz całym zespołem. dzięki tej wizycie mały pacjent czuje się bezpiecznie a kolejne wizyty nie będą już zaskoczeniem. Bardzo istotną rzeczą jest odbycie wizyty przed pojawieniem się bólu zęba, gdyż w takiej sytuacji lekarz musi od razu przejść do leczenia. Pierwsza wizyta powinna odbywać się w przyjaznej atmosferze bez poczucia strachu przed bólem.

W poniedziałek 17.02.2020 gościliśmy w AlfaEstetica grupę przedszkolaków z Przedszkola Niebiańskie Nutki. Każde dziecko mogło dotknąć używanych przez stomatologa narzędzi, pojeździć na fotelu stomatologicznym czy pomóc przy przeglądzie kolegi/koleżanki. Towarzystwa dotrzymywał pluszowy Dinuś. Po zabawie każde dziecko miało wykonany przegląd stomatologiczny oraz otrzymało dyplom dzielnego pacjenta.

Wpływ chorób zębów na cały organizm.

Zęby mleczne są tak samo ważne jak zęby stałe dlatego należy o nie dbać, a gdy jest próchnica – leczyć.  Stany zapalne niezależnie od uzębienia są niebezpieczne dla naszego organizmu. Oddziałują min. na serce. Układ odpornościowy atakuje bakterie, które osadzają się na ścianach żył, przez co powstaje blaszka miażdżycowa. Gdy blaszka miażdżycowa zablokuje ujście naczynia krwionośnego dochodzi do zawału mięśnia sercowego.

Próchnica zębów mlecznych i stałych może też spowodować infekcję układu oddechowego w postaci zapalenia płuc lub oskrzeli. Istnieje ryzyko, że namnażające się bakterie mogą zostać zassane do dolnych dróg oddechowych. Zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko powstania RZS.

Choroba wrzodowa wywołana jest bakterią Helicobacter Pylori, która jest wytwarzana przez żołądek i dwunastnicę. Osadza się również w płytce nazębnej. Niedostateczne dbanie o higienę jamy ustnej sprzyja migracji bakterii.  Naukowcy zauważyli również, że cukrzyca typu II szybciej rozwija się u osób z zaniedbanymi zębami.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na ogólny stan zdrowia, zatem nie należy ich bagatelizować. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie oraz odbywać regularnie zabiegi higienizacji w gabinecie stomatologicznym – zarówno dzieci jak i dorośli. Często w sytuacji, gdy dziecko odmawia mycia zębów, spotkanie z higienistka okaże się pomocne. Miła „ciocia” pokaże poprzez wybarwienie płytki nazębnej problem a następnie zmotywuje i nauczy jak należy dbać o zęby.

Na przeglądy stomatologiczne w AlfaEstetica zapraszamy wszystkich małych pacjentów do dr Aleksandry Jadczyk oraz dr Anny Cedrowicz.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Wizyta adaptacyjna

Przedszkole w AlfaEstetica

Przeglądy w AlfaEstetica

Comments are closed.