fbpx

Czy da się uratować ząb przed usunięciem?

Czy da się uratować ząb przed usunięciem?

Czy da się uratować ząb przed usunięciem? Wszystko zależy od rodzaju problemu oraz stopnia zaawansowania. Przyczyną poważnego zniszczenia zęba może być nie tylko próchnica ale również zmiany wokół korzenia zęba, czy złamania. Martwy ząb nie daje dolegliwości bólowych, przez co nie reagujemy na zmiany w odpowiednim czasie. W konsekwencji może być już za późno na uratowanie zęba.

Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?

Przyczyn może być bardzo wile począwszy np. problemy z przyzębiem, stanami zapalnymi dziąseł prowadzącymi do paradontozy. Inną przyczyną może być głęboka próchnica, prowadząca do obumarcia miazgi (zęba). Zniszczone głęboko tkanki zęba lub złamanie pod dziąsłem, uniemożliwiające wykonanie szczelnej odbudowy, a co za tym idzie wyleczenie zęba. W przypadku leczenia endodontycznego częstym przypadkiem są źle leczone zęby kanałowo. Na przykład niewypełnione do końca kanały lub przepchnięty materiał wypełniający, który może powodować zmiany zapalne wokół korzenia w kości.

Jak można uratować ząb?

Na początku należy określić przyczynę na podstawie zdjęcia rentgenowskiego oraz badania diagnostycznego wewnątrzustnego oraz możliwości jej usunięcia. Pacjenci borykający się z paradontozą mogą skorzystać z terapii Vector Paro, która usuwa stan zapalny powstały pod dziąsłem oraz wspomaga regenerację tkanek.

Zęby złamane nie zawsze spisywane są na straty. Bazą diagnostyczną jest zdjęcie rentgenowskie, które pokazuje miejsce złamania oraz możliwości uzyskania szczelnej odbudowy korony zęba. Jeżeli ząb złamał się pod dziąsłem rozwiązaniem może być wykonanie gingiwektomi, czyli usunięcia dziąsła w celu odsłonięcia ułamanego korzenia i wykonania szczelnej odbudowy.

Z pomocą przychodzi też leczenie endodontyczne w przypadku zębów z głęboką próchnicą. Daje ono możliwość ratowania zębów, które zostały mocno zniszczone przez próchnicę lub martwych. Dzięki usunięciu zdewitalizowanej miazgi oraz nerwów z komory i kanałów korzeniowych oraz wypełnieniu ich uszczelniająca żywicą. Zęby po leczeniu kanałowym zostają również wzmocnione sztyftami, włóknami lub ćwiekami, aby uniknąć złamania korony zęba.

Stany zapalne wokół korzeni są wskazaniem do leczenia kanałowego, czasem powtórnego leczenia kanałowego lub resekcji. Resekcja to usunięcie wierzchołka korzenia zęba, przy którym znajduje się zmiana a tym samym pozbycie się przyczyny stanu zapalnego. Dzięki tym zabiegom nadal mamy szansę na utrzymanie zęba.

Dlaczego warto ratować zęby?

Pełne łuki zębowe dają nam gwarancję zachowania prawidłowych funkcji żucia i trawienia. Zaburzenia zgryzu spowodowane zmianami np. starciami czy brakami zębowymi powodują dysfunkcje naszego zgryzu. Co to oznacza? Bóle głowy, uszu, zmiany w stawie skroniowo żuchwowym oraz stopniową utratę pozostałych zębów.

Nasz cały organizm jest holistycznym „narzędziem”, który dąży do stabilizacji i równowagi. Nawet najmniejsze zaburzenie, jak utrata zęba, powoduje zmiany, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Comments are closed.