fbpx

Mock up wizualizacja nowego uśmiechu.

Alfamedica miejsce, gdzie tworzy się piękno.

Wizualizacja nowego uśmiechu, która daje pacjentom realną możliwość oceny przyszłego uzębienia jest dzisiaj standardem w planowaniu prac protetycznych.

Rozpoczynając drogę do pięknego uśmiechu, od razu wyobrażamy sobie oczekiwany efekt końcowy. Zazwyczaj czerpiąc inspiracje od znanych i lubianych osób ze świata filmu i telewizji. Niestety oglądając innych ludzi oraz ich uśmiechy pamiętajmy, że niekoniecznie będą pasowały do nas.

A gdyby tak móc przymierzyć swój nowy uśmiech?

MOCK UP, bo tak prawidłowo nazywa się przymiarka uśmiechu, to możliwość oceny nowego kształtu, długości czy koloru zębów. MOCK UP jest realizacją na podstawie wax upu, czyli projektu wykonanego w laboratorium protetycznym w wosku. Technik wykonując tą pracę uwzględnia indywidualne warunki kostno stawowe pacjenta, pomiary wykonane przez lekarza na wizycie, zaguzkowanie wszystkich zębów oraz prawidłowe prowadzenia żuchwy, aby nie występowały przeszkody podczas żucia.

Następnie WAX UP wraz z indeksem (przenośnikiem) trafia do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz przekłada wizualizację z modelu na zęby pacjenta. Ten etap jest bardzo istotny zarówno dla lekarza jak i pacjenta. Zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym pozwalają na obiektywną ocenę i weryfikacje oczekiwań pacjenta z rzeczywistością. Często pacjent zmienia swoją wizję i przystaje na propozycję lekarza oraz technika, którzy dopasowują uśmiech do kształtu twarzy, układu warg – linii uśmiechu, do profilu pacjenta, wieku czy urody.

Planowanie a okluzja, czyli jak skorygować dysfunkcje

Projektowanie nowego uśmiechu to proces rozpoczynający się od wywiadu z pacjentem, ankiety dotyczącej bóli głowy, uszu a nawet problemów trawiennych. Następnie lekarz wykonuje badanie mięśni i nerwów, aby ocenić napięcie w okolicy stawu skroniowo żuchwowego oraz głowy.

Zebrane informacje oraz przegląd diagnostyczny dostarczają wiedzy lekarzowi na temat pacjenta oraz dysfunkcji i parafunkcji jakie u niego występują. Na skutek których pacjent boryka się z wypadającymi wypełnieniami, ubytkami przyszyjkowymi czy nadwrażliwością wywołaną popękanym szkliwem.

W celu eliminacji problemów okluzyjnych oraz przywrócenia prawidłowych funkcji żucia, lekarz przed wykonaniem planu leczenia dla pacjenta, zbiera dane i realizuje protokół rehabilitacji zgryzu według koncepcji Vienna School of Interdyscyplinary Dentistry prof. Slavicka. Rehabilitacja może przebiegać wielotorowo i uwzględniać wizyty min. fizjoterapeuty, ortodonty.

Kolejny etap – plan leczenia

Rehabilitacja zgryzu oznacza ustawienie wszystkich zębów oraz stosunku szczęki do żuchwy w najbardziej optymalnej dla pacjenta pozycji. W trakcie realizacji procedur zostają wyeliminowane przeciążenia związane z brakami zębowymi, krzywym zgryzem lub napięciem mięśniowym.

I tu wracamy do badania lekarskiego i laboratorium protetycznego, gdzie rozgrywa się projektowanie WAX UP. Wszystkie zęby zostają wymodelowane woskiem zgodnie z koncepcją szkoły VieSID, tak aby pasowały w zgryzie i uwzględniały wszystkie zmienne.

Plan powstaje właśnie w oparciu o WAX UP. To na nim widać, gdzie należy zaplanować koronę, licówkę czy implant. Ponadto zęby pozornie zdrowe ale niepasujące do nowego zgryzu muszą zostać również opatrzone nakładami lub nadbudowami kompozytowymi. W planie leczenia uwzględniony zostaje każdy ząb.

Powyższe planowanie i wizualizacja nowego uśmiechu dotyczy pacjentów, którzy zgłaszają się do gabinetu w celu kompleksowego leczenia uzębienia oraz poprawy jakości życia czy powrotu do zdrowia.

Comments are closed.