Zabiegi stomatologiczne w narkozie

Zabiegi stomatologiczne w narkozie

Leczenie zębów u wielu pacjentów wywołuje złe skojarzenia. Paniczny strach przed bólem sprawia, że odkładają zabiegi. Czas nie działa w tym wypadku na korzyść a pogłębiająca się próchnica sprawia, że leczenie staje się coraz bardziej rozległe oraz kosztowne. W przypadku dzieci mamy do czynienia z wyjątkowo wymagającym pacjentem. Pragniemy zapewnić im dobre skojarzenia związane z leczeniem i gabinetem stomatologicznym, aby w przyszłości nie stanowiły przeszkody w leczeniu zębów. Czasami przeprowadzenie koniecznego zabiegu uniemożliwia ból czy strach.  W tej sytuacji lekarz decyduje się na znieczulenie ogólne, ponieważ przeprowadzanie licznych zabiegów u dziecka w stresie niesie za sobą nieodwracalne urazy.

Jak przygotować się do zabiegu w narkozie?

Kwalifikacja do zabiegu następuje w gabinecie stomatologicznym najczęściej na pierwszej wizycie adaptacyjnej. Już wtedy widać czy jest możliwe przeprowadzenie leczenia. Opiekun prawny wypełnia dokumentację anestezjologiczną, którą następnie analizuje lekarz anestezjolog. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym u dzieci są min. wiek poniżej 4 lat, infekcja, niedożywienie, anemia, wady wrodzone, wady układu sercowo naczyniowego. Przed zabiegiem należy wykonać badania: morfologię, układ krzepnięcia, potas. Należy również powstrzymać się od przyjmowania pokarmów 6 godzin przez zabiegiem i płynów 4 godziny przed zabiegiem. W dniu zabiegu mały pacjent otrzymuje odpowiednia dawkę anestetyku i zasypia. Podczas jednej wizyty lekarz może wykonać kompleksowe leczenie. Przez cały czas trwania zabiegu lekarz anestezjolog monitoruje parametry życiowe pacjenta. Po zabiegu mały pacjent wybudza się pod okiem zespołu anestezjologicznego.

Dla kogo zabiegi?

Zabiegi stomatologiczne w narkozie dają możliwość leczenia próchnicy u małych dzieci, osób zmagających się z dentofobią czy dużym odruchem wymiotnym. Zabiegi wykonywane są zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Długie zabiegi chirurgiczne odbywają są na bloku operacyjnym w znieczuleniu ogólnym. Jest to komfort dla pacjenta jak i lekarza.

Jakie zabiegi można przeprowadzać w narkozie?

Leczenie w tzw. narkozie wykorzystywane jest w stomatologii zachowawczej, endodoncji, chirurgii, implantologii.

 

 

Comments are closed.