fbpx

Rekonstrukcja piersi

ZABIEG REKONSTRUKCJI PIERSI

Mastektomia, będąca zabiegiem amputacji piersi dla większości kobiet ma charakter okaleczający i to nie tylko w wymiarze fizycznym. Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny i systematycznemu udoskonaleniu technik chirurgicznych utrata własnych piersi nie musi się jednak wiązać z tego typu okaleczeniem.
Zasadniczym celem zabiegu rekonstrukcyjnego jest przywrócenie kształtu, wielkości i odpowiedniej symetrii odjętej w wyniku zmian nowotworowych piersi. Dla wielu Pacjentek ma on charakter psychologiczno-terapeutyczny – przywraca poczucie kobiecości, przyczynia się do poprawy samopoczucia oraz stanowi zwieńczenie dotychczasowego leczenia.

Rekonstrukcja piersi

Charakter zabiegu:

kilkuetapowy

Orientacyjny czas trwania zabiegu:

uzależniony od sytuacji pacjenta

Rodzaj znieczulenia:

ogólne lub miejscowe

Obserwacja pooperacyjna:

 

Koszt zabiegu

Rekonstrukcja przy użyciu ekspanderoprotezy:

9 000 zł

Usuniecie ekspanderoprotezy i wszczepienie implantu:

5 000 zł

Ostateczna cena zostanie ustalona ze specjalistą po konsultacji lekarskiej. Podane ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

CO POWINNAM WIEDZIEĆ O ZABIEGU?

Warto mieć świadomość tego, że rekonstrukcja mająca miejsce po wcześniejszym usunięcia guza lub odjęciu całej piersi sprawia, że zadanie chirurga nie sprowadza się wyłącznie do założenia implantu. W zależności od konkretnego przypadku procedura rekonstrukcyjna zwykle przybiera charakter kilkuetapowy.

W trakcie początkowego etapu leczenia  najczęściej wykorzystany jest tzw. ekspander .  Silikonowa proteza, swym kształtem przypominająca zwykły woreczek, zostaje umieszczona pod skórą a następnie stopniowo wypełniana solą fizjologiczną. Ma ona za zadanie na tyle rozciągnąć fałd skórny, by  kształtem i wielkością przypominał on zdrową pierś.  Proces ten trwa ok. 60 dni. W dalszej kolejności ekspander wymieniany jest na protezę silikonową, która w dużym stopniu stanowi imitację tkanek naturalnych. Kolejnego zabiegu można uniknąć w sytuacji, gdy zamiast ekspandera zastosowana została ekspanderoproteza.

Finalnym etapem procedury rekonstrukcyjnej jest odtworzenie brodawki oraz otoczki sutkowej. Jeśli wcześniej zaszła taka potrzeba, a dotychczasowe leczenie nie przyniosło zadawalającego efektu, może zaistnieć konieczność dostosowania drugiej piersi do tej zrekonstruowanej. Wówczas jest ona modelowana, podnoszona, powiększana lub zmniejszana.

JAK WYGLĄDA REKONWALESCENCJA PO ZABIEGU?

Szczegółowe informacje na temat procesu rekonwalescencji udzielane są przez lekarza prowadzącego. W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu odczuwane dolegliwości oraz tempo powrót do codziennych czynności mogą się różnić.

Warto mieć jednak na uwadze, że w pierwszym okresie po zabiegu należy prowadzić oszczędzający tryb życia. Pojawiające się w okresie pierwszych 5-7 dni zmęczenie, dolegliwości bólowe oraz uczucie ucisku lub rozpierania są naturalnym etapem przyzwyczajania się skóry do nowych warunków.  Mogący wystąpić dyskomfort łagodzony jest poprzez zażycie środków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza.

Operowane okolice powinny pozostać usztywnione przez okres ok. 3-4 tygodni po zabiegu. Specjalny biustonosz uciskający powinien być noszony przez Pacjentkę przez całą dobę. Przez kolejne 2 miesiące także w nocy. W tym okresie zaleca się stosowanie przepisanych maści natłuszczających oraz opatrunków silikonowych. Wskazane jest również  masowanie powstałych blizn.

Co powinno mnie zaniepokoić?

W przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem. Chirurgicznemu odtworzeniu piersi mogą towarzyszyć powikłania w postaci opuchlizny, krwiaków oraz tymczasowego ograniczenia czucia w obrębie operowanej okolicy. Rzadko i bardzo rzadko może dojść do zmiany położenia piersi lub pojawienia się wokół implantu torebki łącznotkankowej.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Zachęcamy do wypełnienia formularza kontaktowego w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat wykonywanych zabiegów i świadczonych usług.