fbpx

Ginekomastia- wstydliwy problem mężczyzn

Ginekomastią nazywamy nadmierny rozrost tkanki gruczołowej sutka występujący
u mężczyzn. Na pewnych etapach życia jest to zjawisko fizjologiczne. Jednak dla wielu dorosłych mężczyzn ginekomastia jest źródłem kompleksów i powodem wycofania społecznego. Jakie
są przyczyny nadmiernego rozrostu gruczołu piersiowego oraz jakie są dostępne metody leczenia?

Czym jest ginekomastia?

Głównym objawem ginekomastii jest powiększenie męskich gruczołów piersiowych. Łagodny rozrost tkanki gruczołowej w obrębie sutka może dotyczyć nawet 30% dorosłych mężczyzn.

Na pewnych etapach życia, takich jak okres noworodkowy czy moment dojrzewania płciowego, zjawisko ginekomastii jest uznawane za fizjologiczne. Jeśli jednak występuje u dorosłych mężczyzn może wskazywać na różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, czy inne problemy zdrowotne. Problem ten ma także bardzo duży wpływ na samoakceptację. Niejednokrotnie mężczyzna dotknięty problemem ginekomastii ma zaniżone poczucie własnej wartości, co ma bezpośredni wpływ na jego więzi społeczne, kontakty z innymi ludźmi, w tym także relacje uczuciowe i seksualne.

Jakie są przyczyny ginekomastii?

Problem ginekomastii może dotknąć mężczyznę w każdym wieku, gdy dojdzie do zaburzeń

w gospodarce hormonalnej estrogenów i androgenów. Pośredni wpływ może mieć także nadmierne stężenie prolaktyny, które wpływa hamująco na produkcję testosteronu.

Najczęstszą przyczyną występowania ginekomastii u dorosłych mężczyzn jest przetrwała ginekomastia pokwitaniowa, czyli taka, która wystąpiła w okresie dojrzewania płciowego. Bezpośredni wpływ mają także niektóre leki, a także choroby wątroby (marskość), hipogonadyzm pierwotny oraz wtórny, guzy jąder, a także choroby nerek i tarczycy.

Przerost gruczołów piersiowych może także wystąpić u pacjentów otyłych, natomiast należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do lipomastii, która charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, ginekomastia to rozrost tkanki gruczołowej. Często natomiast te dwa problemy występują jednocześnie.

Jak leczyć ginekomastię?

Jeśli rozrost gruczołu sutkowego jest następstwem innych chorób czy zaburzeń, specjalista po przeprowadzeniu badań i ustaleniu przyczyny powinien wprowadzić leczenie ukierunkowane na konkretną jednostkę chorobową. W wielu przypadkach mamy do czynienia z ginekomastią idiopatyczną, czyli taką której przyczyny nie da się jednoznacznie ustalić.

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych najbardziej pomocne dla pacjenta okazać się mogą zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej.

Po wykonaniu szeregu badań, które umożliwią kwalifikację pacjenta do zabiegu operacyjnego specjalista chirurg plastyczny może wykonać zabieg polegający na resekcji tkanki gruczołowej, a także usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej w przypadku występowania lipomastii. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent po zabiegu dostaje odpowiednie zalecenia, a także musi nosić indywidualnie dobraną kamizelkę uciskową.

Więcej informacji na temat zabiegu na stronie -> kliknij.

Comments are closed.