fbpx

Farmakologiczne leczenie otyłości

Osoby borykające się z otyłością zdają sobie sprawę z tego jak złożony jest to problem. Współczesna medycyna kwalifikuje tę przypadłość do grupy chorób przewlekłych. W walce z otyłością konieczna okazać może się nie tylko pomoc dietetyka, czy trenera personalnego, ale często również psychologa oraz lekarza specjalisty, który zaleci farmakologiczne leczenie otyłości.

Prawidłowa masa ciała

Prowadzenie rozważań na temat otyłości wymaga określenia jaka powinna być prawidłowa waga ciała. W jej określeniu stosuje się różnorakie wskaźniki. Najpopularniejszym z nich jest Body Mass Index – w skrócie BMI. Dla jego obliczenia posługujemy się wzorem:

BMI = (masa ciała w kg) / (wzrost w m)2

Pożądana przez nas wszystkich masa ciała mieści się w przedziale od 18,5 do 24,99. Wartości poniżej określane są mianem niedowagi (17-18,49), wychudzenia (16-16,99) i wygłodzenia (poniżej 16). Osoby dla których wartość wskaźnika przybiera liczby od 25 do 29,99 mają problem z nadwagą. BMI powyżej 30, to otyłość. Warto zaznaczyć, że wskaźnik ten stosuje się wyłącznie dla osób dorosłych.

Czym jest otyłość?

Nadwaga i otyłość, to nic innego jak nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przy czym nadwaga jest stanem, który może do otyłości prowadzić, a otyłość to groźna, przewlekła choroba. Może ona przybierać różne formy od umiarkowanej, przez znaczącą, do stanowiącej poważne ryzyko nie tylko dla zdrowia, ale i życia (BMI powyżej 40). Otyłość może przybierać charakter pierwotny, wynikający bezpośrednio z nawyków żywieniowych, lub wtórny powiązany z innymi chorobami wewnętrznymi, np. zaburzeniem gospodarki hormonalnej związanej z chorobą tarczycy.

Przyczyny otyłości

Najczęstszą bezpośrednią przyczyną powstawania otyłości jest nadmierne, często nieregularne przyjmowanie wysokokalorycznych pokarmów, przekraczające dzienne zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Problem może wynikać również z czynników genetycznych objawiających się ponadprzeciętną skłonnością do tycia jak również chorobami wewnętrznymi, w tym nieprawidłową gospodarką hormonalną.

Sprowadzanie problemów z otyłością do samego faktu objadania się jest sporym i krzywdzącym nadużyciem. Jest to złożony problem, często mający podłoże psychiczne, czy społeczne. Spożywanie posiłków przybiera formę uzależnienia, z którym poradzenie sobie wymaga nie tylko samozaparcia i sporego wysiłku, ale również pomocy specjalistów.

Leczenie otyłości

Najważniejsze w procesie leczenia, jest uświadomienie sobie z jak trudną i groźną chorobą mamy do czynienia. W Polsce otyłość dotyczy już blisko 25% społeczeństwa, często prowadząc do poważnych chorób wewnętrznych, a nawet do zgonu. Skuteczne leczenie otyłości musi opierać się nie tylko na absolutnym filarze jakim jest wprowadzenie zdrowej, niskokalorycznej diety, dostosowanej przez specjalistę dietetyka do naszych indywidualnych potrzeb. Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, która pozwoli na spalenie nadmiaru nagromadzonego tłuszczu. Nie mniej istotne jest poznanie przyczyn, które doprowadziły do otyłości, w czym nieodzowni będą psycholog oraz lekarz specjalizujący się w leczeniu otyłości i chorób wewnętrznych. Należy pamiętać, że problemy z wagą ciała mogą być skutkiem depresji lub do niej prowadzić. Dlatego tak ważne jest zapewnienie wsparcia nie tylko w kręgu najbliższych, ale również ze strony psychologa. Rzadko kiedy udaję się osobie otyłej uporać z problemem samotnie. Najczęściej potrzebne jest interdyscyplinarne podejście i zapewnienie wielotorowego wsparcia. Najważniejsze w radzeniu sobie z otyłością, są:

  • niskokaloryczna, indywidualnie skomponowana dieta,
  • właściwie ukierunkowana aktywność fizyczna,
  • pomoc najbliższego otoczenia i psychologa,
  • farmakologiczne wsparcie leczenia otyłości.

Farmakologiczne leczenie otyłości

Nie zawsze właściwa dieta, aktywność fizyczna i wsparcie psychologa pozwalają trwale poradzić sobie z problemem otyłości. Często efekty nie są wystarczające. Na szczęście w ostatnich latach na polskim rynku farmaceutycznym pojawiły się skuteczne preparaty wspierające terapię leczenia otyłości. Preparaty dostępne są na receptę.

Leki oparte na chlorowodorku

Tabletki o przedłużonym uwalnianiu, których głównymi składnikami są chlorowodorek naltreksonu oraz chlorowodorek buprioprionu. Składniki czynne leku mają działanie ośrodkowe i wzajemnie na siebie oddziałują hamując mechanizmy neurochemiczne odpowiedzialne za odczuwanie głodu. Tabletki stosuje się u pacjentów z otyłością, u których występuje również dyslipidemia, wyrównane nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca typu II. Należy pamiętać, że lek stanowi skuteczne narzędzie wspierające w walce z otyłością, a nie cudowne remedium dające efekty pomimo niewłaściwej diety i braku aktywności. Przyjmowanie leku jest stopniowane (od 1 tabletki w początkowym okresie, do 4 w pozostałej części terapii). Założeniem terapii jest osiągnięcie minimum 5% spadku masy ciała podczas 16 tygodniowej terapii. Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży, karmienia piersią oraz w sytuacji nadmiernego spożywania alkoholu.

Leki oparte na liraglutydzie

Leki tego typu, to roztwór przeznaczony do wstrzykiwania. Liraglutyd jest to substancja przypominająca ludzki hormon GLP-1 wydzielany w jelitach po posiłku. Oddziałuje on na receptory w mózgu odpowiedzialne za odczuwanie głodu. Dzięki zastosowaniu leku odczuwamy sytość. Dodatkowym efektem stosowania jest obniżenie stężenia glukozy we krwi. Lek wydawany jest na receptę. W początkowych stadiach terapii przyjmuje się mniejsze dawki, stopniowo przyzwyczajając organizm. Efekt w postaci minimum 5% obniżki masy ciała zaobserwować powinniśmy po około 12 tygodniach. Oczywiście lek stanowi uzupełnienie szeroko pojętej terapii przeciw otyłości i musi być połączony z dietą i aktywnością fizyczną pacjenta.

W Alfaestetica Częstochowa działa Centrum Leczenia Otyłości skupiające w sobie szereg specjalistów z zakresu leczenia tej groźnej choroby przewlekłej. Do dyspozycji naszych pacjentów są dietetycy, psycholodzy, psychiatrzy, psychodietetycy oraz lekarze specjalizujący się w farmakologicznym leczeniu otyłości oraz chorób wewnętrznych z nią powiązanych. Więcej informacji na stronie → Centrum Leczenia Otyłości.

Comments are closed.