fbpx

Korekcja powiek – tajniki zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej

Pragniemy zaprezentować Państwu artykuł i wywiad, który został opublikowany w nr 49 „Wysokich Obcasów” z 16 grudnia 2017. Nasz specjalista chirurg Zbigniew Łucki poruszył w nim temat korekcji powiek, kwalifikacji, procedurach i przebiegu zabiegu.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

Korekcja powiek – tajniki zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej

Jedną z najczęściej wykonywanych operacji z zakresu chirurgii plastycznej jest korekcja powiek górnych i dolnych. Okolica oczu ma ogromny wpływ na wygląd całej twarzy, jednak bardzo szybko traci swoją sprężystość i napięcie.

Zabieg korekcji powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry z okolicy powiek, a także tłuszczu okołogałkowego, który tracąc jędrność tworzy tzw. „worki pod oczami”. Operacja wykonywana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, rzadziej w znieczuleniu ogólnym.
Korekcja powiek skierowana jest przede wszystkim do osób, które wizualnie chcą odjąć sobie lat oraz nadać swojej twarzy zdrowego, promiennego wyglądu.
Zabieg ten jest także przeznaczony dla pacjentów, którym dyskomfort sprawia opadająca powieka. Jest to często problem nie tylko kosmetyczny ale także zdrowotny, niejednokrotnie powoduje problemy z prawidłowym widzeniem i funkcjonowaniem narządu wzroku.

O czym należy pamiętać przed podjęciem ostatecznej decyzji o zabiegu?

Przede wszystkim najważniejszą kwestią jest wybór kliniki oraz lekarza, który wykona plastykę powiek. Na konsultacji pacjent omawia z lekarzem przebieg zabiegu, rekonwalescencję oraz to co najważniejsze dla pacjenta – spodziewany efekt.
Ważne jest przedstawienie lekarzowi swojej wizji i oczekiwań. Na podstawie badania oraz oględzin okolicy oka będzie on w stanie określić czy możliwe jest uzyskanie oczekiwanego przez pacjenta efektu.
Lekarz specjalista poinformuje o możliwych powikłaniach pozabiegowych oraz podpowie jak zredukować ich ewentualne wystąpienie do minimum. Konieczne będzie zaprzestanie palenia tytoniu, a także po konsultacji z lekarzem prowadzącym, odstawienie leków zaburzających prawidłową krzepliwość krwi.
Kolejnym krokiem będzie wykonanie zaleconych badań diagnostycznych, które pozwolą na pozytywną kwalifikację do zabiegu plastyki powiek.

Jaki jest przebieg zabiegu?

Przeważnie zabieg trwa około 1-2 godzin. Plastyka powiek polega na wykonaniu cięcia w powiece na linii zmarszczki lub pod linią rzęs, w zależności czy zabieg dotyczy powieki górnej czy dolnej. Następnie usuwany jest nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej. Cięcia wykonywane są w miejscu naturalnych
Zabieg zwykle nie wymaga hospitalizacji i po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu. Rana pooperacyjna zabezpieczona zostaje opatrunkiem, który umożliwia widzenie, natomiast po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, zasinienie bądź dyskomfort.
Wskazany jest oszczędny tryb życia, lekarz specjalista zaleci także przyjmowanie leków przeciwbólowych, krople do oczu bądź stosowanie okładów, które przynoszą ulgę. Po ok. tygodniu od zabiegu szwy zostają usunięte. W ciągu kilku kolejnych dni można wrócić do codziennych obowiązków.

Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu operacji z zakresu chirurgii plastycznej jest bardzo ważnym krokiem, który powinien być dobrze przemyślany. W głowie każdego z pacjentów rodzi się wiele pytań i wątpliwości związanych nie tylko z przebiegiem samej procedury, ale także z bezpieczeństwem, rekonwalescencją oraz efektami zabiegu.


Na najczęściej pojawiające się pytania związane z plastyką powiek odpowie dr Zbigniew Łucki – specjalista chirurgii plastycznej, aktywny członek towarzystw medycznych min.: ISAPS, specjalista chirurg plastyczny Centrum Medycznego Alfamedica w Częstochowie.

Panie Doktorze, po jakim czasie od wykonania procedury plastyki powiek widoczne są efekty zabiegu i przez jaki czas można się nimi cieszyć?

dr Z.Łucki: Po wykonanym zabiegu po około dwóch tygodniach pacjent może wrócić do codziennych zajęć, natomiast finalny efekt widoczny jest zwykle po 6-7 tygodniach.
Każdorazowo pacjent informowany jest o zaleceniach pooperacyjnych, a ich przestrzeganie umożliwia osiągnięcie długotrwałych i zamierzonych efektów. Dzięki operacji skóra okolicy oczu staje się jędrna, napięta, wygląda zdrowo i promiennie. Twarz nabiera świeżego, zdrowego spojrzenia, a nieestetyczne „worki pod oczami” odchodzą w zapomnienie. Efekt zabiegu korekcji powiek utrzymuje się do kilku, a często nawet kilkunastu lat.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu plastyki powiek?

dr Z.Łucki: Istnieją pewne dolegliwości i jednostki chorobowe, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Procedurze nie mogą zostać poddane kobiety w ciąży, karmiące piersią ale także osoby cierpiące na choroby nowotworowe, nadciśnienie czy zaburzenia krzepliwości krwi. W przypadku pacjentów chorujących na jaskrę bądź odwarstwienie siatkówki wymagana jest dodatkowa konsultacja okulistyczna. Najważniejsze jest dobro i zdrowie pacjenta.

Wszystkie procedury chirurgiczne niosą za sobą ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Czy tak jest również i w tym przypadku?

dr Z.Łucki: Tak, każda ingerencja chirurgiczna niesie za sobą ewentualne ryzyko powikłań. Jednak dzięki konsultacji poprzedzającej zabieg oraz zaleceniom lekarza specjalisty można znacznie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Każdy, kto decyduje się na plastykę powiek dostaje dokładne wytyczne jak należy przygotować się do zabiegu, jakie badania wykonać oraz jak powinna przebiegać rekonwalescencja.
Co ważne, pacjent przez kilka dni po zabiegu powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej, a także unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, co mogłoby być przyczyną wzrostu ciśnienia.

Dla kogo dedykowany jest zabieg korekcji powiek?

dr Z.Łucki: Na zabieg decydują się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zwykle są to osoby powyżej 35 roku życia, choć zdarzają się też osoby młodsze, u których tzw. „worki pod oczami” występują z tytułu uwarunkowań rodzinnych. Wśród innych wskazań znajdują się przepukliny tłuszczowe oczodołu, opadająca powieka górna bądź wywijanie, zwijanie oraz wiotkość skóry powiek. Niezależnie od tego czy powodem są wskazania medyczne czy estetyczne chodzi przede wszystkim o to, by pacjent czuł się dobrze ze sobą i swoim ciałem.

Wysokie Obcasy, nr 49, 16 grudnia 2017

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.